Yaşamın durakları

Bir yolculuk hikâyesi

Senin yaşamın hangi eve benziyor?

 • Hangi evlerde oturdunuz?

 • Hangi evde şimdi oturuyorsunuz?

 • Hangi evde olmak istiyorsunuz?

 • Baba evine giden yoldan gitmenin engelleri ne olabilir?

 

 

 

Daha fazla ayrıntılar ve resimler için lütfen başlıkları tıkla!

 • Yabancının Evi

  kaçışın evidir. Bizim yolcuğumuzun sembolüdür. İnsan rahatsızlığı ve boşluğu, sonunda çıkışı ve nereden geldiğini arıyor, yani kaybolmuş cenneti. Yabancının evi dünya insanının evsizliğini ve göçmenliğini gösteriyor. Bu insanlar bu evlerin son ve asıl evleri olmadığını anlıyorlar.

 • Domuzların Evi

  aşağılananların evidir. Özgürlüğü arayan kişi kendi sınırlarını, uçurumlarını ve kayboluşunu görüyor. Çünkü doğru istediği iyi şeyi yapmadığını, istemediği kötü şeyi yaptığının farkına varıyor. Çok derin yaşam krizlerine giriyor, şüpheleri onu rahatsız ediyor. Yüksek ya da çok sessiz bir şekilde içsel yırtılışından kurtulmak için bağırıyor çağırıyor. Aynı zamanda olduğu gibi devam etmek isteğindedir, çünkü yaralanmış kalp ateşini artık duymak istemiyor.

 • Hizmetçilerin Evi

  sömürülmekte olanların ve işçilerin evidir. Burada oturanlar şu kodu izliyorlar: “Senin vermen için veriyorum”. Ekin ve harman kurallarına uyup yaptığı işin değerinden fazlasını aramıyor. Kendini ücretli işçi olarak görüyor ve oğul ve mirasçı olduğunu unutmuştur. Bundan dolayı merhamet ve lütfu sadece zayıflık ve cömertliği haksızlık olarak görebiliyor. Hizmetçilerin Tanrısı bir hâkimdir ve onun önünde insanlar onu yatıştırmak için sadece küçük ve alçakgönüllü davranabilirler. O insanları bir şölene davet etmez yalnızca cezalarını ödemeye çağırıyor.

 • Babanın Evi: 

  kabul evidir. Bu evde oturan kişi İsa Mesih’in Baba’ya giden tek yolu açan ve Tanrı’nın Oğlu olduğuna inanan kişidir. O’nun aracılığıyla günahlarının tümünün bağışlanması armağanını ve yeni, sonsuz yaşamı kazanmıştır. Kendi kimliğini iyi bilen – sevilen Tanrı oğulları ve kızlarıdır.

 • Dua: 

  Dua Tanrı’yla konuşmak demektir. Tanrı’nın sevgisine cevap vermenizin ilk adımdır. Tanrıya söylemek istediklerinizi şimdi söyleyebilirsiniz. Bunu söyleyin, bağırın, ağlayın sesli ya da sessiz. Baba duanızı ve teklifine verdiğiniz cevabınızı duyar.

 

Bu metin Klaus Schönberg’in “Nihayet varmak” (Endlich ankommen) kitabından alınmıştır.